Naše knižné tipy v mesiaci kníh

24.03.2021

Nedávno sme si pripomenuli rok od kedy sa náš život dostal (kvôli/vďaka pandémii) mimo zabehnutých koľají. Aj dnes väčšina z nás trávi viac času doma. My v ArtZone sa snažíme tento čas využiť vymýšľaním nových aktivít alebo sa jednoducho nechávame inšpirovať umením a kultúrou, ktorá je aj napriek situácii stále dostupná. Dnes sme sa preto rozhodli podeliť sa s vami o naše knižné tipy, respektíve s tým, čo sa k nám za posledné obdobie dostalo prostredníctvom literatúry. Nasledujúce riadky nebudú "top recenziou" na najnovšie knihy, ani žiadnou skrytou reklamou na ne či ich autorov, ale skôr ponukou diel od inšpirujúcich autorov. Veríme, že vám naše tipy poslúžia ako motivácia k stráveniu času s dobrou knihou :)

---

Knihy, ktoré sú inšpiráciou najmä v dnešnom čase, kedy možno upadáme do negatívnych stereotypov a nevieme sa dočkať, kedy toto obdobie skončí ....

Moc faktov (autor: Hans Rosling)

Tip na čítanie práve tejto knihy som dostala už dávnejšie. Myslím, že to bolo ešte v "predkoronovom období", ale čas na jej prečítanie som si dokázala urobiť až teraz. Autor tejto knihy bol švédsky lekár, ktorý sa snažil svoje skúsenosti z praxe zozbierať a pretaviť do formy prednášok, a napokon do knižnej podoby. Hoci kniha vyšla približne pred tromi rokmi, jej odkaz je aktuálny najmä v dnešnom období. Priznám sa, že nie raz som sa pri jej čítaní pozastavila nad aktuálnosťou situácií, ktoré autor zažil pri svojom pôsobení v čase epidémií. Mne osobne je blízky pohľad autora, ktorý sa snažil na svet nazrieť z rôznych uhlov, pri čom sa vždy pridŕžal overiteľných faktov. Prostredníctvom tohto literárneho diela nás tak samotný Hans Rosling učí ako sa stavať k informáciám, ktorým sa nám dostáva. Vo svojej podstate, na základe vybraných ekonomických, politických či sociálnych faktov prichádza k záveru, že miesto, kde žijeme je koniec koncov lepšie, než ako naň hľadíme. V takomto pohľade na svet môžem knihe jedine vytknúť snáď len to, že neobsahuje komplex všetkých faktov, cez ktorý by sme mohli na svet nazerať ozaj absolútne objektívne. Myslím si však, že takýto záber nemá dnes žiadna dostupná faktografická literatúra na trhu, a že tento opis by sa určite nevmestil "iba" na niečo vyše 300 strán, ktoré kniha obsahuje. Ak vás teda zaujíma literatúra faktu, a ste zvedaví ako nás v tejto knihe dokáže autor vyviesť zo zaužívaných omylov o svete, potom je "Moc faktov" určite tým dielom, ktoré by ste nemali prehliadnuť.

---

Ľudskosť (Rutger Bregman)

Táto kniha ma hneď v úvode zaujala podtitulom: "Optimistická história človeka". Toto dielo mi po prečítaní úvodných strán pripomína už spomínanú knihu "Moc faktov". Tu sa však autor k jednotlivým dejinným udalostiam ľudstva stavia skôr filozoficky, aj keď svoje posolstvo, že ľudstvo je v skutočnosti lepšie než si myslíme, vykresľuje na konkrétnych historických faktoch. Na "Ľudskosti" sa mi páči a oslovuje najmä to, že autor sa svojím počinom snaží vniesť do tohto sveta trocha viac nádeje a harmónie. Zasa, tak ako to bolo pri predchádzajúcom tipe na knihu, môžeme s autorom polemizovať, či uvedené príklady, ktoré dosvedčujú jeho teóriu sú relevantné. Pokiaľ však chcete vidieť tú optimistickejšiu a altruistickejšiu tvár ľudstva alebo hľadáte podnet, ktorý vás k takémuto pohľadu navedie, kniha "Ľudskosť" by určite nemala chýbať vo vašej knižnici.

---

Chlapec, krtko, líška a kôň (Charlie Mackesy)

Zdanlivo kniha určená deťom, ktorá však obsahuje témy aktuálne aj pre dospelých. Musím sa priznať, že keď sa ku mne dostalo toto dielo, mala som pocit akoby bola kniha voľným pokračovaním Exupéryho "Malého princa". Kniha hovorí o priateľstve, láske, ľudskosti či skutočných životných hodnotách, a to skrze príbeh chlapca, ktorý postupne stretáva rôzne zvieratá. Každá situácia a nové stretnutie z neho robí lepšieho človeka a učí ho novým hodnotám. Okrem toho kniha obsahuje zaujímavé ilustrácie a určite stojí za pozornosť. Okrem toho si ju viem predstaviť aj ako darček pre človeka, ktorý je nám blízky a ceníme si jeho lásku a priateľstvo.

---

Ďalšie z uvedených knižných tipov sú literárnymi dielami rôznych žánrov, ktoré som mala "zhltnuté" za pár hodín alebo také, na ktoré sa ešte len chystám, ale rada by som vám ich taktiež dala do pozornosti.

Smršť (Jozef Karika)

Jozef Karika je už v posledných rokoch stálicou literárnej tvorby a nedávno svojich čitateľov milo prekvapil ďalším trilerom. Ako sme už u tohto autora zvyknutí, aj tu sa Karika snaží vystavať príbeh na legende, alebo ak chcete mysterióznych faktoch, konkrétneho miesta. V tomto románe je tým miestom slovensko-poľské pohraničie, kde je zdokumentovaných niekoľko udalostí, ktorých príčinu si miestne orgány nevedia veľmi dobre vysvetliť. Do tohto prostredia Karika posiela svoje postavy - racionálne zmýšľajúcu dvojicu a ich spoločného priateľa. Po tom, čo sú svedkami udalostí, ktoré nejdú vysvetliť aj napriek racionálnemu presvedčeniu, sa ich samotné životy ocitajú v nebezpečenstve smrti. Ako to dopadne sa už dočítate sami ;) Mňa kniha zaujala napínavým príbehom, s občasnými filozofickými presahmi o živote a jeho tajomstvách. "Smršť" som naozaj prečítala veľmi rýchlo, zrejme aj preto, že autor čitateľa nenecháva chladným a máte pocit, že vy sami musíte záhadu halného vetra čím skôr vyriešiť.

---

Klamársky život dospelých (Elena Ferrante)

Už veľa krát som sa stretla s názorom, že ak má kniha aj filmovú či seriálovú podobu, stačí si vybrať len jedno médium príbehu. A tak v úzadí zostáva buď samotné literárne dielo alebo jeho vizuálna verzia. Skromne si však myslím, že pohľad autora a režiséra sa vždy líši, a tak by sme mali dať šancu obom formám. A teraz ruku na srdce, k autorke tohto diela som prišla úplne náhodne cez seriálovú verziu jej predchádzajúcich literárnych diel :) O to zaujímavejšie mi príde siahnuť po najnovšej knihe Eleny Ferrante. Keďže som do tohto diela zatiaľ len nahliadla, už teraz sa teším na autorkine plne zaujímavé rozprávanie o živote dospievajúceho dievčaťa z neapolskej strednej spoločenskej vrstvy. U Eleny Ferrante sú jej čitatelia zrejme už zvyknutí na detailne emočne prepracované opisy prežívania životných situácií hlavnej hrdinky, aj na vhľad do sociálneho prostredia, v ktorom vyrastá. Diela z pera tejto autorky sú literárnou obcou vrelo prijímané a vysoko cenené, a práve preto "Klamársky život dospelých" nebude chýbať v mojej "zbierke" prečítaných kníh, a pevne verím, že ani v tej vašej :)

---

Dúfam, že ste pri čítaní tejto knižnej ponuky strávili príjemné chvíle, a že ešte príjemnejšie ich strávite s knihou v ruke od samotných autorov. Za vaše knižné tipy, ktoré môžete zanechať na našom facebookovom alebo instagramovom účte, vám bude naše občianske združenie vďačné, a verím, že sa aj takouto formou dokážeme spoločne kultúrne obohatiť :)

Ivka a tím ArtZone

© 2018 ArtZone
Vytvorené službou Webnode
Vytvorte si webové stránky zdarma! Táto stránka bola vytvorená pomocou služby Webnode. Vytvorte si vlastný web zdarma ešte dnes! Vytvoriť stránky